2013. december 29., vasárnap

Marcipános és Tejcsokoládés töltött bonbon



    Már csak pár nap és elbúcsúztatjuk a 2013-as évet is. Ismét eltelt 52 hét, mely alatt rengeteg újat élhettünk át, tapasztalhattunk meg. Egyaránt ért bennünket öröm, illetve bánat, bár remélem a pozitív élményekből és érzésekből bővelkedett mindenki. Személy szerint nekem az elmúlt időszak páratlan lehetőségeket és váratlan boldogságot okozott. Nagyszerű és kiváló emberek tanítottak, segítettek utamon. Novemberben részt vehettem egy karamell kurzuson, melynek során egyik újabb szenvedélyemnek hódolhattam, majd a tragantozás világába is belecsöppentem. Ez úton szeretném megköszönni minden kedves ismerősömnek és barátomnak, illetve tanáromnak, hogy időt és türelmet nem sajnálva támogattak és tanítottak.
Kívánom, hogy a következő év mindenkinek áldott, sikeres és boldogsággal teli napokat hozzon.  De ne szaladjunk még annyira előre, hiszen az év utolsó nagy estéje még hátra van. A sok finom ételhez, és az éjféli pezsgőhöz mi is dukál jobban, mint pár házilag elkészített bonbon.
Első próbálkozásom alkalmával marcipános és tejcsokoládés bonbonokat készítettem.
Marcipános bonbont több féle ízben is készíthetünk, hiszen a natúr marcipánt ízesíthetjük csokoládéval, különböző aromákkal vagy gyümölcsökkel is. Én natúr és csokoládés ízben készítettem.

Hozzávalók a csokoládés marcipánbonbonhoz:
·         35 dkg marcipán
·         1 tábla étcsokoládé
·         2 tábla étcsokoládé

Olvasztottam 1tábla csokoládét és belegyúrtam a marcipánba. Formáztam, dermesztettem, majd olaj hozzáadása nélkül olvasztott csokoládéba mártottam. A natúr marcipángolyókat kakaóporba, kókuszba forgattam.

A tejcsokoládés töltött bonbon készítése kicsit több időt vesz igénybe, de íze kiváló.

Hozzávalók a tejcsokoládés bonbonhoz:
·         1 dl habtejszín
·         1 csomag habfix
·         ízlés szerint vaníliás cukor
·         fél tábla tejcsokoládé
·         2 tábla étcsokoládé a bevonáshoz

A tejszínt a habfix segítségével kihabosítjuk, ízesítjük, majd hozzáadjuk az olvasztott tejcsokoládét. Jól kihűtjük. A bonbonhüvelyeket teletöltjük az olvasztott étcsokoládéval, nagyjából fél perc után a formát fejre állítjuk, hogy a felesleg kifolyjon, csak a kerületén maradjon csokoládé. Ezután a kifolyáskor keletkezett csokoládéperemeket késsel eltávolítjuk, majd dermesztjük. Mikor a csokoládé megkötött egyenletesen beletöltjük a krémet, tovább dermesztjük. Ezt követően elkészítjük a bonbon talpát. Csokoládét öntünk a formára, elkenjük, a felesleget késsel eltávolítjuk. 15 perc dermesztés után a bonbont kiszedjük. Műanyagforma esetén határozott mozdulattal csapjuk az asztalhoz, hogy a bonbonok kipotyogjanak. Szilikonforma esetén alulról nyomjuk meg és fordítsuk ki.
Tejcsokoládés töltött bonbon
A tejszínes töltött bonbont hosszú ideig nem javasolt szobahőmérsékleten tárolni, mivel a tejszín száraz, hűvös helyet igényel.

 Jó étvágyat kívánok!
  Várom megjegyzéseiteket, észrevételeiteket és tanácsaitokat egyaránt.

2013. november 11., hétfő

Gesztenyés finomság


 
 Ma az évszak slágere, a gesztenye kerül terítékre. Kaptam egy jó kis gesztenyés receptet, amit kicsit továbbgondoltam. Igazán megéri kipróbálni, hiszen nem csak finom, de egyszerűen, sütés nélkül elkészíthető. Remélem, kedveteket lelitek benne.

Hozzávalók a tésztához:
·         350 g darált keksz
·         200 g vaj
·         100 g porcukor
·         5 cl rum
·         2 evőkanál kakaópor
·       

Az alapanyagokat egy tálban összegyúrjuk.

Hozzávalók a gesztenyés krémhez: 
  150 g vaj
·            100 g porcukor
·            2 cl rum
250 g gesztenye massza


A vajat kihabosítjuk a porcukorral és hozzáadjuk a gesztenyét, illetve a rumot. Az elkészült krém 2/3 részét hozzágyúrjuk a tésztához.
A kidolgozott tésztát két felé osztjuk. Egy kisebb tepsit kibélelünk folpackkal és belenyújtjuk a tészta egyik felét.
A maradék gesztenyés krémet rákenjük.

Hozzávalók a pudingos réteghez:
·         4 dl tej
·         150 g cukor
·         1 csomag csokoládés pudingpor
·         1 csomag babapiskóta

1 dl rumos tejbe beleforgatjuk a babapiskótákat és ráhelyezzük őket a krémre. 3 dl tejből, 150 g cukorból pudingot főzünk, ez adja a következő réteget, erre pedig a tészta másik felét nyújtjuk.
1-2 óra pihentetés után kiborítjuk, tetejét csokoládémázzal bevonjuk.



Gesztenyés finomság
Jó étvágyat kívánok!
Várom megjegyzéseiteket, észrevételeiteket és tanácsaitokat egyaránt.

2013. november 4., hétfő

Szezámmagos rúd



Nap végére hoztam nektek egy nagyon egyszerű, ám annál finomabb receptet. Gyorsan elkészíthető, kiváló kiegészítője beszélgetéseknek, filmnézéseknek. Nálunk nagy népszerűségnek örvend, remélem nálatok is hasonló sikere lesz.

Hozzávalók:
·         800 g liszt
·         500 g margarin
·         fél csomag sütőpor
·         1 evőkanál só
·         150 g reszelt sajt
·         150 g tejföl
·         2 db tojás sárgája

A margarint elmorzsoljuk a liszttel, sóval és sütőporral. Hozzáadjuk a többi alapanyagot és összegyúrjuk. Nyújtjuk, tojásfehérjével lekenjük, szezámmaggal (ízlés szerint lehet köménymag, fenyő mag, esetleg sajt) szórjuk.  Tetszőleges méretű rudakat vágunk, 200 °C-on sütjük.
Egy kis fantáziával több féle formát is alakíthatunk, kimondottan jó választás gyerekeknek, mind a formázás, mind az íz világa. Itthon a hagyományos rudakon kívül fonatot, kis koszorút szoktam készíteni.
Szezámmagos fonat, koszorú
Jó étvágyat kívánok!
 Várom megjegyzéseiteket, észrevételeiteket és tanácsaitokat egyaránt. 

2013. november 2., szombat

Pozsonyi kifli készítése



Három torta után ma a diós pozsonyi kifli készítését hoztam, remélve, hogy elnyeri tetszéseteket.
Meg kell, hogy mondjam pozitívan csalódtam ebben az uzsonnasüteményben. Egy semmit mondó, unalmas ízre és egy rendkívül száraz diótöltelékre számítottam, mégis mikor elkészült, olyan jó illata volt. Meg kellett kóstolnom. És nem csak az illat, de az íz is kiváló volt. Még a diótöltelék is ízlett. Csak ajánlani tudom.

Hozzávalók a tésztához:
·         300 g liszt
·         30 g porcukor
·         150 g margarin
·         1 db tojás sárgája
·         10g élesztő
·         0,8 dl tej
·         csipet só

A tészta készítése rendkívül egyszerű., ugyanis omlós élesztős tésztáknál nem kell kovászolni, így némi időt és energiát takarítunk meg. A margarint, lisztet és porcukrot a sóval eloszlatjuk. Hozzáadjuk a hideg tejben feloldott élesztőt és a tojás sárgáját. Rövid ideig gyorsan gyúrjuk, letakartjuk,20-25 percig hűtőben pihentetjük.
Még a tészta a hűtőben, jut bőven idő a töltelék elkészítésére.

Hozzávalók a töltelékhez:
·         200 g darált dió
·         50 g édes morzsa
·         150 g cukor
·         0,5 dl víz
·         20 g mazsola
·         1 g fahéj

A pozsonyi kiflinek két elterjedt fajtája ismert, a mákos és diós. A máktöltelék készítéséhez 200 g darált mákra van szükség, a készítési mód megegyezik.
A vízből és cukorból szirupot főzünk, amit forrpontig hevítünk.  A többi hozzávalót egy tálba tesszük és leforrázzuk vele, fakanál segítségével kidolgozzuk. Ha elkészült 25 g-os darabokat mérünk, felgömbölyítjük, szivar alakúra sodorjuk.
A tésztából 30 g-os darabokat vágunk. Szintén felgömbölyítjük, majd ovális alakúra nyújtjuk. Hosszában ráhelyezzük a tölteléket és feltekerjük.
Töltelék elhelyezése

Kifli alakítása

Ügyeljünk arra, hogy töltelék a tészta sarkában is legyen. A diós pozsonyi kiflit ácskapocs alakúra formáljuk.
Ácskapocs alakú kifli
A kifliket először tojás sárgájával kenjük le, megvárjuk, még szobahőmérsékleten rászárad, majd tojásfehérjével kenjük és hűtőbe helyezzük. Ennek azért van jelentősége, mert a tészta kel, a tojás repedezik, ez adja a márványosságát, ami a pozsonyi kifli díszítése, ismertető jele.  Ha a tojásfehérje is rászáradt 200 °C-on sütjük.
Pozsonyi kifli
Jó étvágyat kívánok!
  Várom megjegyzéseiteket, észrevételeiteket és tanácsaitokat egyaránt.

2013. október 28., hétfő

Boroshordó torta



Az első torta, amivel kezdeném, az apukám somlói galuska ízű boroshordója. Szeptember végén ünnepeltünk, apa pedig kedveli a jó borokat, szüretelünk is minden évben egy minimális mennyiséget. Többnyire a szüretelés élménye ragad minket magával, így nem is lehetett más a torta témája. Sokat elmélkedtem azon, hogyan is lehetne a képességeimnek megfelelően kihozni belőle a legtöbbet. Végül arra jutottam két kisebb tortát készítek és egymásra helyezem. Féltem attól, hogy a nyomás miatt összeesik ezért péntek délutántól szombat délig jól kihűtöttem. A biztonság érdekében tartóoszlopokat is szúrtam bele. Mikor már úgy láttam nem lesz baj megfaragtam a tortát, hogy felvegye a hordó alakját. Itt adódtak némi nehézségek, de szerencsére sikerült felülkerekednem rajtuk. Kinyújtottam a marcipánt némi méregetés után a megfelelő hosszra és szélességre vágtam őket. Miután körberaktam a tortát faerezetet karcoltam bele. Már csak a levelek és a szőlő volt hátra, amit idő hiányában segítséggel készítettem el. Jó kis csapat munka volt, és még segédet is találtam magamnak. A tortának jó súlya volt, féltem is kicsit, nehogy ledobjam. Szerencsére apukámnak örömöt okoztam vele, az ízek is elég finomak voltak. Igaz diót és mazsolát most nem tettem a krémbe, különösebben nem rajongok értük.
Kicsit több időt vett igénybe, mint általában a tortáim nagy része, de megérte a több hónapos tervezgetés és próbálkozás. Már tudom, mit kell másképp csinálnom, és mit nem szabad kihagynom. A legnagyobb örömet apukám boldogsága okozta, akit utólag is Isten éltessen sokáig.
Boroshordó torta
Várom megjegyzéseiteket, észrevételeiteket és tanácsaitokat egyaránt.