2013. október 28., hétfő

Boroshordó torta



Az első torta, amivel kezdeném, az apukám somlói galuska ízű boroshordója. Szeptember végén ünnepeltünk, apa pedig kedveli a jó borokat, szüretelünk is minden évben egy minimális mennyiséget. Többnyire a szüretelés élménye ragad minket magával, így nem is lehetett más a torta témája. Sokat elmélkedtem azon, hogyan is lehetne a képességeimnek megfelelően kihozni belőle a legtöbbet. Végül arra jutottam két kisebb tortát készítek és egymásra helyezem. Féltem attól, hogy a nyomás miatt összeesik ezért péntek délutántól szombat délig jól kihűtöttem. A biztonság érdekében tartóoszlopokat is szúrtam bele. Mikor már úgy láttam nem lesz baj megfaragtam a tortát, hogy felvegye a hordó alakját. Itt adódtak némi nehézségek, de szerencsére sikerült felülkerekednem rajtuk. Kinyújtottam a marcipánt némi méregetés után a megfelelő hosszra és szélességre vágtam őket. Miután körberaktam a tortát faerezetet karcoltam bele. Már csak a levelek és a szőlő volt hátra, amit idő hiányában segítséggel készítettem el. Jó kis csapat munka volt, és még segédet is találtam magamnak. A tortának jó súlya volt, féltem is kicsit, nehogy ledobjam. Szerencsére apukámnak örömöt okoztam vele, az ízek is elég finomak voltak. Igaz diót és mazsolát most nem tettem a krémbe, különösebben nem rajongok értük.
Kicsit több időt vett igénybe, mint általában a tortáim nagy része, de megérte a több hónapos tervezgetés és próbálkozás. Már tudom, mit kell másképp csinálnom, és mit nem szabad kihagynom. A legnagyobb örömet apukám boldogsága okozta, akit utólag is Isten éltessen sokáig.
Boroshordó torta
Várom megjegyzéseiteket, észrevételeiteket és tanácsaitokat egyaránt.

Sonkás párna készítése



Ez a hétvége is felettébb programos volt.  Két torta, több féle sütemény, így kicsit elvonatkoztatnék az édesebb ízektől és a sonkás párna készítését osztom meg veletek, remélve, hogy a múltkori –kissé kidolgozatlan tésztájú - briós után meghoztam a kedveteket egy kis sütögetéshez. A falatnyi kis párnácskák vajas/leveles tésztából, illetve egy nagyon finom sonkás besamel töltelékből készülnek. Íze mennyei. Szinte percek alatt az egész adag eltűnt a tányérról.
Hozzávalók a tésztához:
·         500 g liszt
·         500 g margarin
·         240 g víz
·         10 g só
·         2 teáskanál ecet
·         1 db egész tojás a kenéshez
Vajas tészta készítésekor 80% - 20% arányba osztjuk el a lisztet és a margarint, tehát a 80% margarinhoz 20% lisztet adunk.  Ezt összegyúrjuk, tömböt formálunk belőle, hűtőben pihentetjük.
Vajas tömb
A 80 % liszthez a 20% margarint az ecetes, sós langyos vizet gyúrjuk. Cipót formázunk belőle, majd éles késsel bevagdossuk a tetejét.
Előtészta
A tésztát letakarjuk, pihentetjük. Lóhere lakúra kinyújtjuk úgy, hogy a közepe vastagabb maradjon.
Előtészta alakítása
Ide helyezzük a vajas tömböt.
Csomagolás 1/3
Az tészta füleit ráhajtjuk, így becsomagolva a tömböt.
Csomagolás 2/3
Csomagolás 3/3
A sodrófával átlósan, határozott mozdulatokkal elegyengetjük a tésztát, hogy a vajas rész elterüljön, ne maradjon „üres” tészta. Ezt követően a tésztát nyújtjuk, majd hajtjuk.
Szimpla hajtás 1/3
Szimpla hajtás 2/3
Szimpla hajtás 3/3
Először szimpla hajtás következik, kb. 15 perc pihentetés után szintén nyújtjuk.
Dupla hajtás 1/4
Dupla hajtás 2/4
Dupla hajtás 3/4
Dupla hajtás 4/4
Most dupla hajtás, majd újból szimpla és dupla hajtás következik. Végül kinyújtjuk a tésztát. 5x5 cm-es darabokra vágjuk, töltjük.
Hozzávalók a Sonkatöltelékhez:
·         35 g vaj
·         30 g liszt
·         15 g tej
·         150 g sonka
·        
·         bors
·         kevés mustár
A vajat tűzön megolvasztjuk, hozzáadjuk a lisztet. Ha „fehéren habzik” felöntjük a forró tejjel, alaposan keverhetjük, hogy homogén állagú legyen. Ha elválik, az edény oldalától levesszük a tűzről és belekeverjük a sonkát, illetve a fűszereket.
Sonka töltelék
Ha kihűlt simacsöves nyomózsákba töltjük, a négyzeteket átlósan töltjük.
Töltelék elhelyezése
Tészta alakítása 1/2
Tészta alakítása 2/2
A tészta szélét lekenjük egész tojással, a tésztát háromszög alakúra hajtjuk, széleit lenyomkodjuk, hogy sütés közben a töltelék ne távozzon a tésztából. A párnácskák tetejét lekenjük tojással, megszórjuk reszelt sajttal.
Gőzös sütőben 220°C-on sütjük. A tészta levelezettségét az adja, hogy a hajtogatás következtében a vajas rétegek közé tésztaréteg ékelődött, így a zsiradék nem tud összesülni.
Sonkás párna
Jó étvágyat kívánok!


2013. október 21., hétfő

Briós készítése



Gyorsan peregnek a perceg, így rohamosan közeleg a szintvizsga.  Cukrásztanulóként számot kell adni tudásomról. Ennek köszönhetően az elmúlt időszak a felkészülés jegyében telt, amit néha egy-egy tortakészítés szakított félbe.  Éppen ezért elsősorban a szintvizsga tételek némelyikével jelentkezem.

     A mai napon a cukros kifli, illetve a csavart és fonott briós készítését osztom meg veletek. Az ízek kiválóak, a recept is egyszerű, számomra mégis kevésbé volt kedvelt egészen mostanáig. Az élesztős tészták távolabb álltak tőlem, csak ritkán készítettem kelt tésztát, azt is kicsit másképp, mint ahogy a szakma előírja. Így hát kissé megszeppenve, mondhatni ijedten kezdtem bele. Szerencsére hatalmas segítséget nyújtott az elmélet.
 A tésztához szükséges:
·         600 g liszt
·         60 g vaj
·         60 g porcukor
·         30 g élesztő
·         6 g só
·         3 dl tej
·         2 db tojássárgája
·         10 g vaníliás cukor
·         1 db citrom héja

Első lépésben kovászt készítünk:
2,5 dl tejet melegítünk,(a maradék 0,5 dl tejben a sót oldjuk) 1-2csipet cukrot adunk hozzá, majd eloszlatjuk benne az élesztőt. Ha felfutott a lisztmennyiség 25-30 %-át (ez függ a liszt sikértartalmától) keverjük hozzá.  Tetejét liszttel megszórjuk, letakarjuk, 30-40 °C-on érleljük. Ennek következtében térfogata megnő, a lisztezett réteg megrepedezik.
Kovász készítése
Tészta készítése:
Az alapanyagokat - a vaj kivételével- egy tálba öntjük, összegyúrjuk a kovásszal végül hozzáadjuk az olvasztott vajat.  Addig gyúrjuk, még a tészta egyneművé nem válik.
Tészta kelesztése
Ezután 25-30°C-on érleljük, ha térfogata kétszeresére nő már alakíthatjuk is a tésztánkat.
A megkelt tészta
Tészta alakítása:
Ha brióst készítünk 60 g –os tésztadarabokat gömbölyítünk. Csavart briós esetében egy szálat sodrunk, csiga alakban feltekerjük, végét a tészta alá hajtjuk.
Briós csavarása
A tésztát a csavarás mentén vékony olajozott ecsettel megkenjük, majd egész tojással fényezzük. Cukorral szórjuk, sütőlemezre helyezzük.
Fonott briós készítésekor a 60 g-os tésztát ketté vesszük, két szálból alakítjuk.  
Briós fonása 1/6
Briós fonása 2/6
Briós fonása 3/6
Briós fonása 4/6
Briós fonása 5/6
Briós fonása 6/6
A hajtások mentén olajozzuk,majd fényezzük, végül cukorral szórjuk.

A cukros kiflit szintén két szálból csavarjuk.

Cukros kifli csavarása 1/4
Cukros kifli csavarása 2/4
Cukros kifli csavarása 3/4
Cukros kifli csavarása 4/4


Olajozzuk,fényezzük, cukorral szórjuk.
A termékeket kelesztjük,majd 180-200°C-on sütjük.
Fonott, csavart briós, cukros kifli
Jó étvágyat!